FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Contactor |
| Contact Type | NO |
| Control Voltage | 110/120V |
| Depth | 3.86" |
| Electrical Lifespan | 1.2 Million Cycles |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Height | 3 1/2" |
| Main Contacts | NO |
| Max. Rated Operational Frequency | 25 Hz |
| Mechanical Lifespan (ac) | 10 Milion Cycles |
| Mechanical Lifespan (dc) | 10 Milion Cycles |
| Min. Rated Operational Frequency | 400 Hz |
| No. Of Contacts | 2 NO |
| Number Of Contacts | 2 |
| Rated Current | 40A |
| Rated Insulation Voltage | 1000V |
| Rated Operational Amps Ie Ac-1 | 60A |
| Rated Operational Voltage | 690V |
| Terminal Type | Screw |
| Width | 2.17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.19 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 9.8 |
| Ship width (cm) | 5.51 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Depth | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CWM630-22-30E35 | 9.7" | 12 1/5" | €2,901.55 | |
![]() |
CWM800-22-30E35 | 9.7" | 12 1/5" | €4,248.23 | |
![]() |
CWM800-22-30D82 | - | - | €4,248.23 | |
![]() |
CWM630-22-30E39 | 9.7" | 12 1/5" | €2,901.55 | |
![]() |
CWM400-22-30E36 | 7.9" | 9.57" | €1,919.18 | |
![]() |
CWM18-00-20V04 | 3.43" | 3.19" | €80.71 | |
![]() |
CWM800-22-30E39 | 9.7" | 12 1/5" | €4,248.23 |
Explore Products
- DUTTON-LAINSON 6430 22359 Pivoting Jack, 1000 Lbs., 8 Inch Wheel
- TEADIT CGF1500.116.114.300 Full Face Cut Gasket, 1500, 1/16 Inch Thickness, 1-1/4 Inch Size, 300# Class
- OSG 1400153105 Thread Forming Tap, 5/8 Inch - 18 Thread Size, 1 1/16 Inch Thread Lg, TiN, H9, Plug
- ZSI-FOSTER B-6610-16-16 ZSI B-6610-16-16
- CLEVELAND C80947 Ball End Mill, 2 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia, 2.5 Inch Overall Length
- ALL GEAR AGMPPL11815 Positioning Lanyard, 2 Oval Carabiners, 24 Strand, 11.8mm Diamater, 15 Ft. Length
- STANLEY QCL251A626S4478SLC Door Lever Lockset, Grade 2, Ce Cylindrical, Satin Chrome, Not Keyed
Explore More
- KEYSHAFT
- Bench Single Output DC Power Supplies
- Flange
- Distance Meters
- Automotive Appearance
- Circuit Breaker Enclosures
- RINGERS GLOVES Form Fitting Lightweight Tactical Gloves
- LAKELAND Lab Coveralls, White
- ABUS Lockout Padlock, Keyed Different
- MUELLER INDUSTRIES 165-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- ANVIL AF090 Series Restraining Straps, Electro Galvanized
- PEWAG Chain Sling, Grade 120
- THERMO FISHER SCIENTIFIC CTS Waterproof Pocket Tester
- INSTOCK Poles
- VESTIL GR-F3R Series Structural Guard Rails, Orange, Bolt-On
- APPROVED VENDOR Machine Screws
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG CWM40-00-20V18 10651087 IEC Contactor, 40 A, 2 NO Main Contact, 110V 50Hz/120V 60Hz
€121.44 /unit





