WEG CWM250-22-30E13 Contactor, 208-250V 50/60Hz-DC | BD6AUZ
WEG CWM250-22-30E13 10535748 Contactor, 250 A Rated, 3 NO Main Contact, 2 NO, 2 NC Aux Contact, 208-250V 50/60Hz-DC
Item: BD6AUZModel: CWM250-22-30E13Cross Ref: 10535748
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Contact Type NO
Control Voltage 208-250V DC
Depth 7.13"
Electrical Lifespan 1 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 7.87"
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 10 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Number Of Contacts 2
Rated Current 250A
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 1000V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 350A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 350A
Rated Operational Voltage 1000V
Rated Operational Voltage Ue 1000V
Terminal Type Screw
Width 5.67"