WEG CWC025-00-30V56 Contactor, 500V at 50Hz/600V at 60Hz | BD6BKY
WEG CWC025-00-30V56 12679941 Miniature Contactor, 22 A Rated, 3 NO Main Contact, 500V 50Hz/600V 60Hz
Item: BD6BKYModel: CWC025-00-30V56Cross Ref: 12679941
7 In Stock
Ships within 2 days via
Contact Type NO
Control Voltage 500/600V
Depth 2.2"
Electrical Lifespan 0.6 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 2.29"
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 3 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) Not Available
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Number Of Contacts 2
Rated Current 22A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 32A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 32A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Screw
Width 1.77"