WEG CWC025-00-30V24 Contactor, 180-208V at 50Hz/208-240V at 60Hz | BC9NRY
WEG CWC025-00-30V24 12679913 Miniature Contactor, 22 A, 3 NO Main Contact, 180-208V 50Hz/208-240V 60Hz
Item: BC9NRYModel: CWC025-00-30V24Cross Ref: 12679913
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Coil Frequency 60 Hz
Coil Type Magnetic
Coil Voltage 208-240V AC
Contact Type NO
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 180-208/208-240V
Depth 2.2"
Electrical Lifespan 0.6 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Gross Weight 0.45 lbs.
Height 2.29"
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 3 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) Not Available
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Nominal Coil Voltage 240V AC
Number Of Contacts 2
Number Of Poles 3
Power Poles NO
Rated Current 22A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 32A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 32A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Series CWC Series
Terminal Type Screw
Termination Screw
Ul Motor Switching 25A
Width 1.77"