WEG CWC016-10-30V24 Contactor, 180-208V at 50Hz/208-240V at 60Hz | BD3NFM
WEG CWC016-10-30V24 12679911 Miniature Contactor, 16 A, 3 NO Main Contact, 1 NO Aux Contact, 180-208V 50Hz/208-240V 60Hz
Item: BD3NFMModel: CWC016-10-30V24Cross Ref: 12679911
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Auxiliary Contacts NO
Coil Frequency 60 Hz
Coil Type Magnetic
Coil Voltage 208-240V AC
Contact Type NO
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 180-208/208-240V
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 2.28"
Max Hp 575/600v 3ph 10 hp
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Nominal Coil Voltage 240V AC
Number Of Contacts 2
Number Of Poles 3
Power Poles NO
Rated Current 16A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Series CWC Series
Terminal Type Screw
Termination Screw
Ul Motor Switching 16A
Width 1.77"