WEG CWC016-10-30V04 Contactor, 20V at 50Hz/24V at 60Hz | BC9WDW
WEG CWC016-10-30V04 12486611 Miniature Contactor, 16 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NO Aux Contact, 20V 50Hz/24V 60Hz
Item: BC9WDWModel: CWC016-10-30V04Cross Ref: 12486611
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Auxiliary Contacts NO
Coil Frequency 60 Hz
Coil Type Magnetic
Coil Voltage 24V AC
Contact Type NO
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 20/24V
Frequency 60/50 Hz
Gross Weight 0.425 lbs.
Max Hp 575/600v 3ph 10 hp
Max. Rated Operational Frequency 400 Hz
Min. Rated Operational Frequency 25 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Nominal Coil Voltage 24V AC
Number Of Contacts 2
Number Of Poles 3
Power Poles NO
Rated Current 16A
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage Ue 690V
Series CWC Series
Terminal Type Screw
Termination Screw
Ul Motor Switching 16A