WEG CWC016-10-30C02 Contactor, 12V DC | BD4VBC
WEG CWC016-10-30C02 13285040 Miniature Contactor, 16 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NO Aux Contact, 12V DC
Item: BD4VBCModel: CWC016-10-30C02Cross Ref: 13285040
7 In Stock
Ships within 2 days via
Coil Type Magnetic
Coil Voltage 12V DC
Contact Type NO
Control Voltage 12V DC
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1 Million Cycles
Height 2.28"
Max Hp 575/600v 3ph 10 hp
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Nominal Coil Voltage 12V DC
Number Of Contacts 2
Rated Current 16A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Screw
Termination Screw
Ul Motor Switching 16A
Width 1.77"