WEG CWC016-01-30V18 Contactor, 110V at 50Hz/120V at 60Hz | BC9MQM
WEG CWC016-01-30V18 12679864 Miniature Contactor, 16 A, 3 NO Main Contact, 1 NC Aux Contact, 110V 50Hz/120V 60Hz
Item: BC9MQMModel: CWC016-01-30V18Cross Ref: 12679864
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Auxiliary Contacts NC
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Type Magnetic
Coil Voltage 120/110V AC , 120V AC
Contact Type NO
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 110/120V
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Gross Weight 0.41 lbs.
Height 2.28"
Main Contacts NO
Max Hp 120v 1ph 1 hp
Max Hp 200/208v 3ph 3 hp
Max Hp 230/240v 1ph 2 hp
Max Hp 230/240v 3ph 5 hp
Max Hp 460/480v 3ph 10 hp
Max Hp 575/600v 3ph 10 hp
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Nominal Coil Voltage 120V AC
Number Of Contacts 2
Number Of Poles 3
Power Poles NO
Rated Current 16A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Series CWC Series
Terminal Type Screw
Termination Screw
Ul Motor Switching 16A
Width 1.77"