WEG CWC016-01-30L03 Miniature Contactor | BC7ZMM
WEG CWC016-01-30L03 12486729 Miniature Contactor, 16A, 1 N.C. Auxiliary Contacts, 24 Vdc Coil Voltage, Low Consumption
Item: BC7ZMMModel: CWC016-01-30L03Cross Ref: 12486729
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Auxiliary Contacts NC
Coil Type Low Consumption
Coil Voltage 24V DC
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 24V DC
Gross Weight 0.49 lbs.
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 400 Hz
Min. Rated Operational Frequency 25 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Number Of Poles 3
Power Poles NO
Rated Amps 16A
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage Ue 690V
Series CWC Series
Terminal Type Screw
Voltage 24V DC