WEG CWC016-01-30C03I Contactor, 24V DC | BD3TLA
WEG CWC016-01-30C03I 12681766 Miniature Contactor, 16 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NC Aux Contact, 24V DC, Printed Terminal
Item: BD3TLAModel: CWC016-01-30C03ICross Ref: 12681766
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Contactor
Contact Type NO
Control Voltage 24V DC
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1 Million Cycles
Height 2.28"
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Number Of Contacts 2
Rated Current 16A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Printed Circuit Board Terminal
Width 1.77"