WEG CWC016-00-40V24 Contactor, 180-208V at 50Hz/208-240V at 60Hz | BC9UEV
WEG CWC016-00-40V24 13181279 Miniature Contactor, 16 A, 4 NO Main Contact, 180-208V 50Hz/208-240V 60Hz
Item: BC9UEVModel: CWC016-00-40V24Cross Ref: 13181279
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Coil Frequency 60 Hz
Coil Type Magnetic
Coil Voltage 208-240V AC
Contact Type NO
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 180-208/208-240V
Frequency 60/50 Hz
Gross Weight 0.42 lbs.
Main Contacts NO
Max Hp 120v 1ph 1 hp
Max Hp 200/208v 3ph 3 hp
Max Hp 230/240v 1ph 2 hp
Max Hp 230/240v 3ph 5 hp
Max Hp 460/480v 3ph 10 hp
Max Hp 575/600v 3ph 10 hp
Max. Rated Operational Frequency 400 Hz
Min. Rated Operational Frequency 25 Hz
No. Of Contacts 4 NO
Nominal Coil Voltage 240V AC
Number Of Contacts 4
Number Of Poles 4
Power Poles NO
Rated Current 16A
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 1000V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage Ue 690V