WEG CWC016-00-40L03 Contactor, 24V DC | BL2CWB
WEG CWC016-00-40L03 13181256 Miniature Contactor, 16 A Rated, 4 NO Main Contact, Low Consumption
Item: BL2CWBModel: CWC016-00-40L03Cross Ref: 13181256
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Coil Type Low Consumption
Coil Voltage 24V DC
Contact Type NO
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 24V DC
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1 Million Cycles
Height 2.28"
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 4 NO
Number Of Contacts 4
Number Of Poles 4
Part/accessory Type Contactor
Power Poles NO
Rated Current 16A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Series CWC Series
Terminal Type Screw
Width 1.77"