WEG CWC016-00-22V47 Contactor, 400-415V at 50Hz/480V at 60Hz | BD3RKA
WEG CWC016-00-22V47 13181253 Miniature Contactor, 16 A Rated, 2 NO + 2 NC Main Contact, 400-415V 50Hz/480V 60Hz
Item: BD3RKAModel: CWC016-00-22V47Cross Ref: 13181253
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Coil Frequency 60 Hz
Coil Voltage 480V AC
Contact Type NO/NC
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 400-415/480V
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 2.28"
Main Contacts NO, NC
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 2 NO, 2 NC
Number Of Contacts 4
Number Of Poles 4
Power Poles NO/NC
Rated Current 16A
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 1000V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Series CWC Series
Terminal Type Screw
Width 1.77"