WEG CWC016-00-22R02 Contactor, 12V DC | BD4FDA
WEG CWC016-00-22R02 13181248 Miniature Contactor, 16 A Rated, 2 NO + 2 NC Main Contact, 12V DC
Item: BD4FDAModel: CWC016-00-22R02Cross Ref: 13181248
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Coil Voltage 12V DC
Contact Type NO/NC
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 12V DC
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1 Million Cycles
Height 2.28"
Main Contacts NO, NC
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 2 NO, 2 NC
Number Of Contacts 4
Number Of Poles 4
Power Poles NO/NC
Rated Current 16A
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 1000V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Series CWC Series
Terminal Type Screw
Width 1.77"