WEG CWC012-10-30V56 Contactor, 500V at 50Hz/600V at 60Hz | BD6CCA
WEG CWC012-10-30V56 12679927 Miniature Contactor, 12 A Rated, 3 NO Main Contact, 1 NO Aux Contact, 500V 50Hz/600V 60Hz
Item: BD6CCAModel: CWC012-10-30V56Cross Ref: 12679927
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Contactor
Contact Type NO
Control Voltage 500/600V
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1.2 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 2.28"
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Number Of Contacts 2
Rated Current 12A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Screw
Width 1.77"