WEG CWC012-10-30V24 Contactor, 180-208V at 50Hz/208-240V at 60Hz | BC7TGV
WEG CWC012-10-30V24 12679909 Miniature Contactor, 12 A, 3 NO Main Contact, 1 NO Aux Contact, 180-208V 50Hz/208-240V 60Hz
Item: BC7TGVModel: CWC012-10-30V24Cross Ref: 12679909
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Auxiliary Contacts NO
Coil Frequency 60 Hz
Coil Type Magnetic
Coil Voltage 208-240V AC
Contact Type NO
Contactor Type IEC Miniature
Control Voltage 180-208/208-240V
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1.2 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Gross Weight 0.42 lbs.
Height 2.28"
Main Contacts NO
Max Hp 120v 1ph 1/2 hp
Max Hp 200/208v 3ph 3 hp
Max Hp 230/240v 1ph 2 hp
Max Hp 230/240v 3ph 3 hp
Max Hp 460/480v 3ph 7 1/2 hp
Max Hp 575/600v 3ph 7 1/2 hp
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Nominal Coil Voltage 240V AC
Number Of Contacts 2
Number Of Poles 3
Power Poles NO
Rated Current 12A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Series CWC Series
Terminal Type Screw
Termination Screw
Ul Motor Switching 12A
Width 1.77"