WEG CWC012-00-40V04 Contactor, 20V at 50Hz/24V at 60Hz | BC8HLH
WEG CWC012-00-40V04 13492513 Miniature Contactor, 12 A Rated, 4 NO Main Contact, 20V 50Hz/24V 60Hz
Item: BC8HLHModel: CWC012-00-40V04Cross Ref: 13492513
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Contactor
Contact Type NO
Control Voltage 20/24V
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1.2 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 2.28"
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 4 NO
Number Of Contacts 4
Rated Current 12A
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 1000V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Screw
Width 1.77"