WEG CWC012-00-22V24 Contactor, 180-208V at 50Hz/208-240V at 60Hz | BD3NFL
WEG CWC012-00-22V24 13492548 Miniature Contactor, 12 A, 2 NO, 2 NC Main Contact, 180-208V 50Hz/208-240V 60Hz
Item: BD3NFLModel: CWC012-00-22V24Cross Ref: 13492548
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Contactor
Contact Type NO/NC
Control Voltage 180-208/208-240V
Depth 2.05"
Electrical Lifespan 1.2 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 2.28"
Main Contacts NO, NC
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 12 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 2 NO, 2 NC
Number Of Contacts 4
Rated Current 12A
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 1000V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 22A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 22A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Screw
Width 1.77"