WEG CWBS32-33-30C03 Iec Safety Contactor, 32A, 3 N.O. Power Poles, 3 N.O./3 N.C. Safety Auxiliary Contacts | CV6NTG
WEG CWBS32-33-30C03 13793497 Contactor, 32 A Rated, 3 NO Main Contact, 3-NO, 3-NC Aux Contact, 24V DC
Item: CV6NTGModel: CWBS32-33-30C03Cross Ref: 13793497
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Contactor
Actuator Type Magnetic
Auxiliary Contacts NO/NC
Coil Voltage 24V DC
Contactor Type IEC Safety
Control Voltage 24V DC
Depth 5.56"
Electrical Lifespan 1.6 Million Cycles
Height 3.35"
Horsepower Rating 20 hp
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 10 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
Mounting Din Rail, Panel
Mounting Size 35 mm
No. Of Aux Contacts 6
No. Of Contacts 3 NO
Number Of Poles 3
Power Poles NO
Product Datasheet weg-cwbs12-33-30c03.pdf
Rated Current 32A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 50A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 50A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Sccr Rating 5 kA
Series CWBS Series
Terminal Type Screw
Width 1.77"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.61
Ship height (cm)8.51
Ship length (cm)14.12
Ship width (cm)4.5
Country of OriginBR
Documentation:
Datasheet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.