WEG CFW110877T4OYZ Vector Drive, Three Phase, 460V-480V | BB3TCT
WEG CFW110877T4OYZ 13107729 Variable Speed Drive, Heavy Duty 715 A, IP20, Safety Stop
Item: BB3TCTModel: CFW110877T4OYZCross Ref: 13107729
In Stock
Get it by Monday, May 25
Ac Line Option Non Switched
Braking None
Configuration With Options
Display Graphic LCD
Dynamic Braking Standard Without Braking
Electronic Supply Internal
Enclosure IP20
Enclosure Nema Rating NEMA 1
Encoder Input Optional
Environment Indoor
Frequency 50/60 Hz
Hp 600 hp
Input Phase 3
Input Phases 3
Input Voltage 380-480V AC
Ip Enclosure Rating IP56
Line Reactor Optional
Link Inductor No
Memory Card Included
Output Amps 691A
Output Kw 447.4 kW
Output Phase 3
Output Voltage 380-480V AC
Power Supply 380-480V
Rated Amps (hd) 691A
Rated Current (nd) 877A
Rated Efficiency Greater Than or Equal to 98%
Rfi Filter With Filter C3
Rfi Filter Option Yes
Series CFW11 Series
Temperature -10°C to +40°C