WEG CFW110105T4ON1DBZ Vector Drive, Three Phase, 460V-480V | BA9ZLK
WEG CFW110105T4ON1DBZ 11129590 Variable Speed Drive, Normal Duty 105 A, Heavy Duty 88 A, NEMA1
Item: BA9ZLKModel: CFW110105T4ON1DBZCross Ref: 11129590
In Stock
Get it by Friday, May 22
Ac Line Option Non Switched
Ac Line Regenerative No
Braking Dynamic
Braking Transistor Yes
Closed Loop Optional
Configuration With Options
Conformal Coating 3C2
Control Method-induction Motor V/F, VVW, Vector And PM motor
Depth 14.1"
Dimensions 26.6 x 13.2 x 14.1
Direction Controls Forward/Stop/Reverse
Display Graphic LCD
Dynamic Braking Optional With Braking
Dynamic Braking Trans Included
Electronic Supply Internal
Enclosure NEMA 1
Enclosure Nema Rating NEMA 1
Encoder Input Optional
Environment Indoor
Frame Size E
Frequency 50/60 Hz
Hd Amps 88A
Hdhp 60
Hp 60 hp , 75 hp
Input Phase 3
Input Phases 3
Input Power Supply 380-480V
Input Voltage 380-480V AC
Ip Enclosure Rating IP56
Link Inductor Yes
Memory Card Included
Motor Volts 380-480V
Nd Amps 105A
Ndhp 75
No. Of Input Phase 3
Operator Controls Keypad Included
Output Amps 88A
Output Kw 55.9 kW
Output Phase 3
Output Voltage 380-480V AC
Power Supply 380-480V
Rated Amps (hd) 88A
Rated Amps (nd) 105A
Rated Current (nd) 105A
Rated Efficiency Greater Than or Equal to 98%
Rfi Filter With Filter C3
Rfi Filter Option None
Series CFW11 Series
Temperature -10°C to +45°C