WEG CFW110142T4ON1DBZ Vector Drive, Three Phase, 460V-480V | BB2JHD
WEG CFW110142T4ON1DBZ 11129591 Variable Speed Drive, Normal Duty 142 A, Heavy Duty 115 A, NEMA1
Item: BB2JHDModel: CFW110142T4ON1DBZCross Ref: 11129591
In Stock
Get it by Monday, May 25
Ac Line Option Non Switched
Ac Line Regenerative No
Braking Optional
Braking Transistor Yes
Closed Loop Optional
Configuration With Options
Conformal Coating 3C2
Control Method-induction Motor V/F, VVW, Vector And PM motor
Depth 14.1"
Dimensions 26.6 x 13.2 x 14.1
Direction Controls Forward/Stop/Reverse
Display Graphic LCD
Dynamic Braking Optional With Braking
Dynamic Braking Trans Included
Electronic Supply Internal
Enclosure NEMA 1
Enclosure Nema Rating NEMA 1
Encoder Input Optional
Environment Indoor
Frame Size E
Frequency 50/60 Hz
Hd Amps 115A
Hdhp 75
Hp 100 hp , 75 hp
Input Phase 3
Input Phases 3
Input Power Supply 380-480V
Input Voltage 380-480V AC
Ip Enclosure Rating IP56
Link Inductor Yes
Memory Card Included
Motor Volts 380-480V
Nd Amps 142A
Ndhp 100
No. Of Input Phase 3
Operator Controls Keypad Included
Output Amps 115A
Output Kw 55.9 kW
Output Phase 3
Output Voltage 380-480V AC
Power Supply 380-480V
Rated Amps (hd) 115A
Rated Amps (nd) 142A
Rated Current (nd) 142A
Rated Efficiency Greater Than or Equal to 98%
Rfi Filter With Filter C3
Rfi Filter Option Yes
Series CFW11 Series
Temperature -10°C to +45°C