WEG 02018ET3PCT256TF1-W2 11998740 Cooling Tower Motor, 20 Hp, 1765 Rpm, 200 V
1800 rpm
20 hp
200V
Get it by Wednesday, Apr 8
5.00% off
€4,248.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C , 40°C |
| Base Type | Rigid Base |
| Bearing Cap | Yes |
| Bearing Type | Ball |
| Body Dia. | 12 1/2" |
| Breakdown Torque | 260% |
| Cc Number | CC029A |
| Color | Blue |
| Conduit Box Location | Exterior |
| Conduit Box Position | F1 |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dia. | 12 1/2" |
| Diameter | 12 1/2" |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 93% |
| Efficiency @ 50% | 91.7% |
| Efficiency @ 75% | 92.4% |
| Efficiency Group | Premium |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Features | Durable Synthetic Enamel Alkyd Resin Paint Resists Corrosion, Motors Are Suitable For Operation In 100% Humidity And Corrosive Environments |
| Finish | Painted |
| Flange | Without |
| Frame | 254/6T |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 55.4A |
| Green Certification Or Other Recognition | NEMA Premium Rated |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 20 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Double Impregnation Polyester |
| Includes | Space Heater |
| Ins. Class | Class F |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Rated | Yes |
| Joints Seal | Permatex |
| L.r. Amperes | 360A |
| Length | 25" |
| Length Less Shaft | 20 15/16" |
| Locked Rotor Time (cold) | 32 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 18 sec. |
| Locked Rotor Torque | 240% |
| Main Terminal Box Hole | 1 1/2" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Manufacturers Warranty Length | 3 yrs. |
| Max. Ambient Temp. | 40°C |
| Moment Of Inertia (j) | 3.1 lbs.-sq. ft. |
| Motor Application | Cooling Tower |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Motor Frame Material | Cast Iron |
| Motor Mounting Position | All Angle |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Service Factor | 1.25 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise/Counter Clockwise |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Mounting | F-1 |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 1765 RPM |
| No Load Amps | 22.1A |
| No. Of Speeds | 1 |
| Noise | 64 dBA |
| Noise Level | 64 dBA |
| Nominal Efficiency | 93% |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Wattage | 15000 W |
| Output Watts | 15000 W |
| Overall Length | 24 15/16" |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.68 |
| Power Factor 75% | 0.79 |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Product Datasheet | weg-02018et3pct256tf1-w2.pdf |
| Rated Current | 55.4A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Voltage | 200V |
| Removable Base | Yes |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Dia. | 1 5/8" |
| Shaft Length | 4" |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Type | Keyed |
| Slip | 1.67% |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240V |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Thermal Protection | None |
| Torque | 58.7 lbs.-ft. |
| Usable @ 200v | Yes |
| Usable @ 208v | No |
| Voltage | 200V AC |
| Warranty | 3 yrs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 121.5 |
| Ship height (cm) | 40.13 |
| Ship length (cm) | 63.34 |
| Ship width (cm) | 51.31 |
| HS code | 8501524000 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Rpm | Frame | Hp | Enclosure | Conduit Box Position | Service Factor | No Load Amps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00158ET3PCT145TF1-W2 | 200V AC | 1755 RPM | 143/5T | 1 1/2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 2.76A | €1,266.85 | |
| 00158ET3ECT145TF1-W2 | 230/460V AC | 1755 RPM | 143/5T | 1 1/2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 1.2/2.4A | €1,247.85 | |
| 00218ET3PCT145TF1-W2 | 200V AC | 1750 RPM | 143/5T | 2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 3.75A | €1,327.61 | |
| 00218ET3ECT145TF1-W2 | 230/460V AC | 1750 RPM | 143/5T | 2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 1.63/3.26A | €1,327.61 | |
| 00318ET3PCT182TF1-W2 | 200V AC | 1760 RPM | 182T | 3 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 4.6A | €1,411.50 | |
| 00318ET3ECT182TF1-W2 | 230/460V AC | 1760 RPM | 182T | 3 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 2/4A | €1,440.29 | |
| 00518ET3PCT184TF1-W2 | 200V AC | 1700-1800 RPM | 182/4T | 5 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 6.9A | €1,576.82 |
Explore Products
- TEXAS PNEUMATIC TOOLS DCH1750 Deep Carbide Rock Bit, 1-3/4 Inch Hole Size, 9/16 Inch Insert
- 3M 3/4-36-5423 Uhmw Film Tape Clear 3/4Inch x 36 Yard
- AMERICAN WELDQUIP 75004100 Robotic Grip, Brass
- SOLBERG F-385P-800F Inlet Filter 8 Flange Out 1800 Max Cfm
- SMC VALVES MY1B80-1400 Guided Cylinder, 80 mm Size
- MR. CHAIN 50006-50 Plastic Cha Inch, Outdoor or Indoor, 2 Inch Size Size, 50 ft Length, Blue
- SMC VALVES VF5220-5DZ1-03T Valve, 4/5 Port Size
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Lamps and Bulbs
- Hose Stations
- Regenerative Blower Inlet Filters
- Band Heaters
- ALLEGRO SAFETY Saran Air Double Bib Maintenance Free Hoods
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, 3/4 Dotted/Double Dipped
- LOUISVILLE AE2200 Series Aluminum Extension Ladders
- MUELLER INDUSTRIES 721-N Triple Duty Control Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 33 x 13 mm
- HOFFMAN Concept Series Type 4X Quarter Turn Latch Wall Mount Enclosures
- LEESON High Torque Agricultural Duty Motors, Single Phase, TEFC, C Face Less Base
- TB WOODS Filler Duct
- STANLEY Exit Devices
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Plates, Decorator Frame
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 02018ET3PCT256TF1-W2 11998740 Cooling Tower Motor, 20 Hp, 1765 Rpm, 200 V
€4,471.99 /unit
