WEG 01536EP3EBM254T-W22 Electric Motor, 15Hp, 60Hz, 3530 Rpm
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 90.2% |
| Frame | 254T |
| Frame Size | 254T |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 17/34A |
| Insulation Class | Class F |
| No Load Amps | 4.6/9.2A |
| Noise | 75 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Hp | 15 hp |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.9 |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Torque | 22 lbs.-ft. |
| Voltage | 230/460V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 126 |
Product Variants
| Model | Voltage | Full Load Amps | Rpm | Frame | No Load Amps | Torque | Phase | Hp | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01536EP3V254JP-W22 | 200/400V | 20/40A | 3400-3600 RPM | - | 6.33/12.6A | 22.1 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | - | RFQ
|
| 01518EP3E254JP-W22 | 230/460V | 17.8/35.6A | 1700-1800 RPM | 254JP | 8/16A | 44 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | €2,871.17 | |
| 01536EP3ER254TC-W22 | 230/460V | 17.4/34.8A | 3400-3600 RPM | 254TC | 5.5/11A | 22.1 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | €2,110.35 | |
| 06089EP3QCT365V | 460V | 24.1A | 885 RPM | - | 15A | 87.8 lbs.-ft. | - | - | - | RFQ
|
| 01536EP3H254JM-W22 | 575V | 13.9A | 3400-3600 RPM | 254JM | 4.4A | 22.1 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | - | RFQ
|
| 01536EP3E254JP-W22 | 230/460V | 17.4/34.8A | 3400-3600 RPM | 256JP | 5.5/11A | 22.1 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | €1,620.36 | |
| 01518EP3H254JM-W22 | 575V | 14.2A | 1700-1800 RPM | 256JM | 6.4A | 44 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | €1,766.81 |
Explore Products
- ONDRIVES US GP0468-180 Keyless Rotary Shaft, 17-4PH Stainless Steel, 3/64 Inch Size Dia, -0.0002 in
- ENERPAC EAJ4QFNM04245 Quick Split-Nut, M42 x 4.5 Thread Size
- GRAINGER PLE21 Cam and Groove Adapter, 1/2 Inch Coupling Size, 1/2 Inch Hose Fitting Size
- APPROVED VENDOR SF208CB Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size # 49
- COOPER B-LINE 1084 RTSC NK Junction Box, 4 x 8 x 10 Inch Size, Screw Cover, Carbon Steel
- EATON 30B4376G06 Dc Contactor, Coil, 10/25/50/100/150 Amp, 65V
- STEARNS BRAKES 801360200 Solenoid Link
- ACCUFORM SIGNS KDD139 Wall Switch Lockout, Paddle/Rocker/Toggle Switch Type
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Jacks
- Earth Ground Resistance Testers
- Backpack and Pump Sprayer Accessories
- Ladder Safety Cages
- Vibratory Feeders
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- PROTO TORX Impact Socket Set, 3/8 Inch Drive, 7 Piece
- VIEGA PROPRESS XL-C 90 Degree Elbow, Press x FTG
- FERNCO Flexible Qwik Tees
- ANVIL AS560 Series Channels, Solid
- OSG Spiral Flute Taps
- STI MARINE Collars
- WILKERSON Regulator Tamper Resistant Rings
- SMALLEY WSM Series Stainless Steel Heavy Duty Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01536EP3EBM254T-W22 Electric Motor, 15Hp, 60Hz, 3530 Rpm

