WEG 01536EP3H254JM-W22 Electric Motor, 15Hp, 60Hz, 3520 Rpm
Get it by Thursday, Apr 9
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Composition | Cast Iron |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 90.2% |
| Enclosure Type | Tefc |
| Frame | 254JM |
| Frame Size | 254JM |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 13.9A |
| Hp | 15 hp |
| Insulation Class | Class F |
| No Load Amps | 4.4A |
| Noise | 72 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor_100% | 0.88 |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Service Factor | 1 |
| Torque | 22.1 lbs.-ft. |
| Voltage | 575V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 101.25 |
Product Variants
| Model | Voltage | Full Load Amps | Rpm | Frame | No Load Amps | Torque | Phase | Hp | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01536EP3V254JP-W22 | 200/400V | 20/40A | 3400-3600 RPM | - | 6.33/12.6A | 22.1 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | - | RFQ
|
| 01518EP3E254JP-W22 | 230/460V | 17.8/35.6A | 1700-1800 RPM | 254JP | 8/16A | 44 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | €2,871.17 | |
| 01536EP3ER254TC-W22 | 230/460V | 17.4/34.8A | 3400-3600 RPM | 254TC | 5.5/11A | 22.1 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | €2,110.35 | |
| 06089EP3QCT365V | 460V | 24.1A | 885 RPM | - | 15A | 87.8 lbs.-ft. | - | - | - | RFQ
|
| 01536EP3E254JP-W22 | 230/460V | 17.4/34.8A | 3400-3600 RPM | 256JP | 5.5/11A | 22.1 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | €1,620.36 | |
| 01518EP3H254JM-W22 | 575V | 14.2A | 1700-1800 RPM | 256JM | 6.4A | 44 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | €1,766.81 | |
| 01536EP3E215JP-W22 | 230/460V | 16.8/33.6A | 3400-3600 RPM | 215JP | 4.4/8.8A | 22.3 lbs.-ft. | 3 | 15 hp | - | RFQ
|
Explore Products
- TITAN FASTENERS CGC35012
- GATES 9804-0763 Multi-Speed Belt, 65.9 Inch
- ADVANCE TABCO 9-63-54 Regaline Sink, 3-Cpt., 24 Inch F-To-B X 18 Inch
- PALMGREN 9686008 Replacement Bag
- HUB CITY 0220-07643 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
- SMC VALVES KSL12-U04 Fitting, 12 mm
- MACROMATIC TR-51561-05 Time Delay Relay, 240VAC, 10A
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Temperature Controller Acc.
- Wall and Yard Hydrant Accessories
- Sight Gauges
- Cutting Tool Storage
- Dippers
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Brown
- LOUISVILLE FM1400HD Series Fiberglass Twin Front Ladders
- SALISBURY ILP Series Top Grain Cowhide Leather Gloves
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Stainless Steel
- ANVIL 69H Series Trapeze Pipe Hangers
- BALDOR MOTOR Grain Dryer/ Centrifugal Fan Farm Duty Motors, Three Phase, Totally Enclosed Cooled
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, Solid Bar
- BOSTON GEAR RF700 Series Single Reduction Worm Gear Reducers
- LEGRIS 3151 Series End Caps
- MICRO 100 Split End Blanks, Single Ended
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01536EP3H254JM-W22 Electric Motor, 15Hp, 60Hz, 3520 Rpm

