WEG 01036OP3H213JPV-S 12682661 Pump Motor, Close Coupled JM/JP, 10 HP, 2 Poles, 213/5JP Frame, 3 Phase, 575 V, 60 Hz, IC01-ODP, Footless
Get it by Monday, Apr 13
€1,518.77 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 260% |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drip Cover | With |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 88.5% |
| Efficiency @ 50% | 87.5% |
| Efficiency @ 75% | 88.5% |
| Enclosure | IC01 |
| Enclosure Type | ODP |
| Fan Cover Material | Without Fan Cover |
| Fan Material | Without Fan |
| Flange | C |
| Frame | 215JP |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JP |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 10 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 62.5A |
| Locked Rotor Time (cold) | 21 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 12 sec. |
| Locked Rotor Torque | 180% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.3816 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | W-6 |
| No Load Amps | 4.1A |
| Noise Level | 66 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Rating | 10 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.72 |
| Power Factor 75% | 0.83 |
| Power Factor_100% | 0.87 |
| Rated Current | 9.76A |
| Rated Speed | 3515 RPM |
| Rated Torque | 14.9 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Replaces | 01036OP3H213JPV |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.36% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 51.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- REGAL 030048TC Spiral Point Tap, M14 x 2 Size, D7 Limit, 3 Flutes, Plug, Bright
- APPROVED VENDOR 4070 Thumb Nut, 4-40 Thread Size, Rnd Knurled, Coarse, Passivated
- PARKER 003399001
- CHICAGO-LATROBE 49416 Screw Machine Drill Bit, #46 Size, 3/4 Inch Flute Length
- KETT TOOLS 90-20H Scissor Shear Head
- KOHLER K-815T20-4AHA-CP Straight, Kitchen Sink Faucet, Manual Faucet Activation, 1.5 Gpm
- ZOELLER 651-0061 Sewage Dewatering Pump, Non-Clog, 5.0 HP, 200V, 3PH, 50 Ft. Cord, Horizontal Discharge
- GATES 1760M3 Micro-V Belt, M Section
Explore More
- KEYSHAFT
- Duct and Cloth Tapes
- Hanging Folding Chair and Table Trucks
- Indexable Boring Milling and Turning Kits
- Aerosol Can Disposal / Can Recycling System
- Cylinder Hand Truck Accessories
- DWYER INSTRUMENTS BTLRN Series Long Reach Bimetal Thermometers
- OIL SAFE Cartridge Tube Hanging Hooks
- CONDOR Ergonomic Knee Supports
- ML KISHIGO High Visibility Vests, Orange
- CAROL Multi-Conductor Cable, Rubber, Braid Shield
- BERNER High Velocity Air Curtain
- APPROVED VENDOR Rectangular Tubing
- FERVI Electronic Digital Micrometer
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Polyester, 10 Micron, Buna Seal
- JOHN GUEST Union Elbows, Acetal Gray
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01036OP3H213JPV-S 12682661 Pump Motor, Close Coupled JM/JP, 10 HP, 2 Poles, 213/5JP Frame, 3 Phase, 575 V, 60 Hz, IC01-ODP, Footless
€1,518.77 /unit
