WEG 01036ET3E215T-W22 11441768 General Purpose Motor, TEFC Cast Iron 213/5T Frame, 10 HP, 2925 RPM, 415 V
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€1,669.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | General Purpose Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C , 104°F |
| Base Type | Rigid Base |
| Bearing Cap | No |
| Bearing Type | Ball |
| Breakdown Torque | 290% |
| Cable Press Material | Sem |
| Cc Number | CC029A |
| Connection Cables Quantity | 9 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency | 90.2% |
| Efficiency @ 100% | 90.2% |
| Efficiency @ 50% | 89.5% |
| Efficiency @ 75% | 90.2% |
| Efficiency Group | Premium |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | Without |
| Frame | 213/5T , 215T |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 11.6/23.2-25.7A , 23.2/11.6A |
| Full Load Amps @ 50hz | 10.1/10.4/13.1/13.4/14.1/9.91A |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 10 hp |
| Hp @ 50hz | 7 1/2 hp, 10 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Ins. Class | Class F |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 83.5/167A |
| Length Less Shaft | 16 1/8" |
| Locked Rotor Time (cold) | 32 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 18 sec. |
| Locked Rotor Torque | 220% |
| Main Terminal Box Hole | 1" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Manufacturers Warranty Length | 3 yrs. |
| Max. Ambient Temp. | 40°C |
| Moment Of Inertia (j) | 0.6362 lbs.-sq. ft. |
| Motor Application | General Application |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Motor Frame Material | Cast Iron |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Service Factor | 1.25 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise/Counter Clockwise |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise, Counter Clockwise |
| Motor Type | Three Phase |
| Mounting | F-1 |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 3510 RPM |
| Nema Design | B |
| No Load Amps | 3.6/7.2A |
| No. Of Speeds | 1 |
| Noise | 72 dBA |
| Noise Level | 68 dBA |
| Nominal Efficiency | 90.2% |
| Number Of Poles | 2 |
| Overall Length | 19 1/2" |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.79 |
| Power Factor 75% | 0.87 |
| Power Factor_100% | 0.9 |
| Product Datasheet | weg-01036et3e215t-w22.pdf |
| Rated Current | 11.6/23.2A |
| Rated Speed | 3530 RPM |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Rpm Range | 3001-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Dia. | 1 3/8" |
| Shaft Length | 3 3/8" |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.94% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Thermal Protection | None |
| Torque | 14.7 lbs.-ft. |
| Usable @ 200v | No |
| Usable @ 208v | Yes |
| Voltage | 230/460/380V |
| Warranty | 3 yrs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 76.05 |
| Ship height (cm) | 36.83 |
| Ship length (cm) | 49.57 |
| Ship width (cm) | 36.83 |
| HS code | 8501516040 |
| Country of Origin | MX |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Service Factor | Hp | Frequency | Motor Enclosure Design | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Motor Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01836ET3Y160LFF-W22 | 380-415/460V | 1.25 | 25 hp | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 29.9A | 3550 RPM | - | €5,367.05 | |
| 03736ET3Y200LFF-W22 | 380-415/460V | 1.25 | 50 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 59.8A | 3570 RPM | - | €9,770.55 | |
| 05536ET3Y250S/MFF-W2 | 460V AC | 1.25 | 75 hp | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 80.3A | 3600 RPM | - | €16,526.29 | |
| 00156ET3H143TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 1 1/2 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 1.57A | 3480 RPM | Three Phase | €840.81 | |
| 00236ET3H145TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 2 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2.05A | 3475 RPM | Three Phase | €853.67 | |
| 00336ET3H182TC-W22 | 575V | 1 | 3 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2.9A | 3515 RPM | Three Phase | €1,055.20 | |
| 00536ET3H184TC-W22 | 575V AC | 1.25 | 5 hp | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 4.72A | 3485 RPM | Three Phase | €1,251.50 |
Explore Products
- BUSSMANN AGU-10-1J0281 Cartridge Fuse, 10A, 32VAC
- GROVE GEAR EL8240518.16 EL-HM824-25-H_-56-16 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
- EATON BUS256A42-14 Buss Harness, 14-Zone, 44-131 deg F Operating Temp., 42 Inch L Zone
- GRAINGER BULK-PS-PE-969 Plastic Sheet, 1 Inch Thick, 54 Inch Width x 96 Inch Length, Black
- TAPMATIC 20087 Arbor Straight Shank 1 Inch x 7/8-20 4 3/8
- PNEUMADYNE INC M20-250-2-90 Manifold 90 Metal Npt 3/8 Inch
- SALSBURY INDUSTRIES 3811D-15BFU Standard Horizontal MailBox, 4C, 32.25 x 42.125 x 17.5 Inch Size, 11 Door High
- VERMONT GAGE 141256070 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.5607 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Diagonal Cutters
- Brushless ECM Motors
- Ear Clamps
- Tool and Appliance Testers
- Welding Contact Tips
- DESTACO 89R Series Pneumatic Swing Clamp Arms
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, X Stripe Pattern, Single, Lime
- DEWALT Protector Safety glasses
- LOC-LINE Anti-Static Hose Segments
- HARVEL CLEAR PVC Male Adapters
- NOTRAX V-Groove Corrugated Runner 730 Series, Antislip Floor Mat
- AMS Brass Liners
- RUKO Titanium Coated Self-Starting Step Drill Bits
- ARO 1500 Series Regulators
- KEO Countersinks, 6-Flute, Carbide
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01036ET3E215T-W22 11441768 General Purpose Motor, TEFC Cast Iron 213/5T Frame, 10 HP, 2925 RPM, 415 V
€1,756.97 /unit


