WEG 01018ET3HCT215T-W22 12001691 Cooling Tower Motor, 10 HP, 4 Poles, 213/5T 3 Phase, 575 V 60 Hz, IC411-TEFC, F-2 Foot Mounted
1800 rpm
10 hp
575V
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,715.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | No |
| Breakdown Torque | 295% |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 91.7% |
| Efficiency @ 50% | 91% |
| Efficiency @ 75% | 91.7% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | Without |
| Frame | 213/5T , 215T |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 9.92A |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Double Impregnation Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Joints Seal | Permatex |
| L.r. Amperes | 64.9A |
| Locked Rotor Time (cold) | 30 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 17 sec. |
| Locked Rotor Torque | 240% |
| Main Terminal Box Hole | 1" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 1.51 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-2 |
| No Load Amps | 4.64A |
| Noise | 58 dBA |
| Noise Level | 58 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Hp | 10 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.65 |
| Power Factor 75% | 0.76 |
| Power Factor_100% | 0.81 |
| Product Datasheet | weg-01018et3hct215t-w22.pdf |
| Rated Current | 10.1A |
| Rated Speed | 1765 RPM |
| Rated Voltage | 575V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.94% |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240V |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Right Position |
| Torque | 29.4 lbs.-ft. |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 86.4 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Rpm | Frame | Hp | Enclosure | Conduit Box Position | Service Factor | No Load Amps | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00158ET3PCT145TF1-W2 | 200V AC | 1755 RPM | 143/5T | 1 1/2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 2.76A | €1,266.85 | |
| 00158ET3ECT145TF1-W2 | 230/460V AC | 1755 RPM | 143/5T | 1 1/2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 1.2/2.4A | €1,247.85 | |
| 00218ET3PCT145TF1-W2 | 200V AC | 1750 RPM | 143/5T | 2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 3.75A | €1,327.61 | |
| 00218ET3ECT145TF1-W2 | 230/460V AC | 1750 RPM | 143/5T | 2 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 1.63/3.26A | €1,327.61 | |
| 00318ET3PCT182TF1-W2 | 200V AC | 1760 RPM | 182T | 3 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 4.6A | €1,411.50 | |
| 00318ET3ECT182TF1-W2 | 230/460V AC | 1760 RPM | 182T | 3 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 2/4A | €1,440.29 | |
| 00518ET3PCT184TF1-W2 | 200V AC | 1700-1800 RPM | 182/4T | 5 hp | IC411 | F1 | 1.25 | 6.9A | €1,576.82 |
Explore Products
- ASHCROFT 50W0250LRT260S Threaded Thermowell, 1/2 Inch MNPT, For 6 Inch Stem Lg, 2 1/2 Inch Insertion Lg, 316 SS
- MACROMATIC TCP2G100 Pump Seal Failure Relay, 3VA, Indicator Style LED, -40 to 85 Deg C
- PARKER 6306 06 00WP2 Metric Plastic Push-to-Connect Fitting, Polymer, Push-to-Connect x Push-to-Connect, White
- GROVE GEAR EL8240562.16 EL-HMQ824-7.5-H_-140-16 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
- THERMO FISHER SCIENTIFIC 900011 pH Electrode Filling Solution
- USA SEALING ZSHAFT-46 Case-Hardened 1060 Carbon Steel Linear Shafts, 1/2 Inch Dia, 18 Inch Length
- ECONOCO PW/1224BK Shelf, 24 x 12 x 3/4 Inch Size, 85 Lb Load Capacity, Melamine/Wood, Matte, Black
- APOLLO VALVES SJSS21636W Tee, 6 X 3 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Shop Towels
- Circuit Testers
- Gas Cylinder Regulators
- Ground Rod Accessories
- Below-the-Hook Pallet Lifters
- CONDOR Premium Work Gloves
- DESTACO 624 Series Straight Line Action Clamps
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Standard
- JOHN GUEST Tube to Hose Stems, Acetal Gray
- HARVEL CLEAR PVC Male Adapters
- TENNSCO Deck Level Reinforcement
- PLAST-O-MATIC CARD Series Air Release Valves
- MARTIN SPROCKET Hanger Bearings, Martin Bronze
- DAKE CORPORATION Utility Tables
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01018ET3HCT215T-W22 12001691 Cooling Tower Motor, 10 HP, 4 Poles, 213/5T 3 Phase, 575 V 60 Hz, IC411-TEFC, F-2 Foot Mounted
€1,715.80 /unit

