WEG 00718OT3P213T-S Electric Motor, 7.5Hp, 60Hz, 1800 Rpm | BB8ZPK
WEG 00718OT3P213T-S 12674852 General Purpose Motor, ODP RolLED Steel 213/5T Frame, 7.5 HP, 1770 RPM, 200 V
Item: BB8ZPKModel: 00718OT3P213T-SCross Ref: 12674852
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item General Purpose Motor
Altitude 1000 M.A.S.L. , 1000 MASL
Ambient Temp. -20°C to +40°C
Balancing Method 1/2" Key
Bearing Cap No
Bolt Material Carbon Steel
Break-down Torque 320%
Breakdown Torque 320%
Cold Locked Rotor Time 23 sec.
Connection Cables Quantity 6
Design B
Drip Cover Without
Duty Cycle S1
Efficiency @ 100% 91%
Efficiency @ 50% 89.5%
Efficiency @ 75% 90.2%
Efficiency At 1 % 82%
Efficiency At 50 % 65%
Efficiency At 75 % 77%
Enclosure IC01
Enclosure Type ODP
Fan Cover Material Without Fan Cover
Fan Material Without Fan
Flange Without
Flange Type Without
Frame 213/5T
Frame Material Rolled Steel
Frequency 60 Hz
Grounding Lugs Single
Hot Locked Rotor Time 13 sec.
Impregnation Method Dip And Bake Polyester
Insulation Class Class F
L. R. Amps 153A
L.r. Amperes 153A
Locked Rotor Time (cold) 23 sec.
Locked Rotor Time (hot) 13 sec.
Locked Rotor Torque 240%
Lrc 7.2X(Code H)
Main Terminal Box Hole 1.377"
Main Terminal Box Hole Size 1.377"
Moment Of Inertia 1.03 lbs.-sq. ft.
Moment Of Inertia (j) 1.03 lbs.-sq. ft.
Motor Speed 1770 RPM
Mounting F-1 , Foot Mounted
No Load Amps 10.1A
No. Of Poles 4
Noise Level 59 dBA
Output 7 1/2 hp
Output Rating 7 1/2 hp
Overload Protection No
Overload Protector Without Overload Protector
Painting Munsell N 1-Matte 207N (ISO 12944-C2)
Phase 3
Power Factor 50% 0.65
Power Factor 75% 0.77
Power Factor At 1 % 91
Power Factor At 50 % 89.5
Power Factor At 75 % 90.2
Power Factor_100% 0.82
Product Datasheet weg-00718ot3p213t-s.pdf
Rated Current 21.3A
Rated Speed 1770 RPM
Rated Torque 22.3 lbs.-ft.
Rated Voltage 200V , 200V AC
Resilient Base Without
Rotation CW/CCW
Rpm 1700-1800 RPM
Screw Cap Carbon Steel
Service Factor 1.15
Shaft Material Carbon Steel
Shaft Material Grade Grade 1040/45
Slip 1.67%
Starting Method Direct On Line
Synchronous Speed 1800 RPM
Temp. Rise 80 K
Terminal Block Without
Terminal Box Left Position
Tropicalized Painting Without
Voltage 200V AC