Item: BP4DWDModel: LF53L-125 1/2Cross Ref: 0121442
In Stock
Max. Working Pressure
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pressure Relief Valve
Body Material Lead Free Copper Silicon Alloy
Cross Reference 0121442
Inlet Size 1/2"
Inlet Thread Type NPT
Inlet Type Male Threaded
Lead Not Present
Lead Free Yes
Max. Temp. 210°F
Max. Working Pressure 94 psi
Outlet Size 1/2"
Outlet Thread Type NPT
Outlet Type Female Threaded
Pressure Range 75 psi to 150 psi
Relief Valve Pressure 125 psi