WATTS 152AT-030150 0832171 Steam Pressure Regulator, 30 To 150 Psi, 1 1/4 Inch Size, Iron
Product Specifications:
| Item | Steam Pressure Regulator |
| Adjustable Pressure Range | 30 psi to 150 psi |
| Adjustable Psi Range | 30 to 150 Psi |
| Adjustable Reduced Pressure Range | 30 psi to 150 psi |
| Body Material | Iron |
| Cross Reference | 0832171 |
| Gauge Option | No Gauge |
| Inlet Connection | Female Threaded |
| Inlet Connection Size | 1 1/4" |
| Inlet Size | 1 1/4" |
| Inlet Type | Female Threaded |
| Lead Free | No |
| Max. Operating Temp. | 300 Deg. F |
| Max. Working Pressure | 300 psi |
| Maximum Operating Temperature | 149°C |