WATTS 152A 10-50 Steam Pressure Regulator 3/4 inch 10-50psi | AH6VXU 36JA85
Item: AH6VXUModel: 152A-10-50 3/4Cross Ref: 36JA85 / 0830920
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Process Steam Pressure Regulator
Adjustable Pressure Range 10 psi to 50 psi
Application Commercial Use, Industrial Use
Body Material Iron
Connection Type FNPT x FNPT
Disc Material Stainless Steel
For Media Steam
Height 8.938"
Includes Strainer Strainer Included
Inlet Connection Size 3/4"
Length 6"
Material Iron
Max. Operating Pressure 200 psi
Max. Operating Temperature 300°F
Max. Pressure 200 psi
Max. Temp. 300°F
Outlet Connection Size 3/4"
Overall Height 8 15/16"
Overall Width 6"
Pipe Size 3/4"
Port Design Full Port
Pressure Adjustment Range 10 psi to 50 psi