WATTS 1/2 1156F-PRESS Regulator Feed Water Pressure Regulator, 1156F, Bronze, 1/2 Inch Size, Press, Strainer | CU9TYW 429J16
WATTS 1/2 1156F-PRESS Regulator Feed Water Pressure Regulator, 1156F, Bronze, 1/2 Inch Size, Press, Strainer
Item: CU9TYWModel: 1/2 1156F-PRESSCross Ref: 429J16
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pressure Regulator
Adjustable Pressure Range 10 psi to 25 psi
Application Commercial Use, Residential Use
Body Material Iron
Connection Type Press
Connections Press x Press
Factory Set Pressure 15 psi
For Media Water
Height 5 1/2"
Includes Strainer Strainer Included
Inlet Connection Size 1/2"
Length 6 1/2"
Material Bronze
Max. Operating Temperature 212°F
Max. Pressure 100 psi
Mfr. Series 1156F Series
Operating Pressure Range 100 psi
Outlet Connection Size 1/2"
Overall Height 5 3/8"
Pipe Size 1/2"
Port Design Full Port
Preset Pressure Settings 12 psi
Pressure Adjustment Range 10 psi to 25 psi