WALTER TOOLS P4840C-4R-E67 WKP35S Indexable Drill Insert, Cast Iron/Steel, Carbide, 0.48 mm | CU8KWQ 56ML31
WALTER TOOLS P4840C-4R-E67 WKP35S 6168942 Indexable Drill Insert, Cast Iron/Steel, Carbide, 0.48 mm
Item: CU8KWQModel: P4840C-4R-E67 WKP35SCross Ref: 56ML31 / 6168942
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Product Specifications:
Item Insert
Ansi Code P4840C-4R-E67
Coating Process CVD
Corner Radius 0.48 mm
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Length 0.331"
Finish Titanium Carbonitride, Aluminum Oxide
Finish - Machining Ticn+Al2O3+(Ticn)
For Drill Type B421 Xtra-Tec
Included Indexable Insert Angle 90°
Insert Size 4
Insert Style Center Insert
Insert Thickness 0.132"
Iso Number P4840C-4R-E67
Major Clearance Angle 11°
Manufacturer Grade Wkp35S
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Primary Material Application Cast Iron, Steel
Primary Material Application Iso Code K, P
Relief Angle 11°
Shape Square
Thickness 3.36 mm