WALTER TOOLS MD025-12.0A6B150C-WJ30RD Corner Radius End Mills, unit: metric, Dc: 0.472inch, coating: AlTiN +
Product Specifications:
| Connection Dia. | 0.472" |
| Cutting Edge Dia. | 0.472" |
| Cutting Edge Length | 0.472" |
| Equivalent Radius | 0.083" |
| Max. Cutting Depth | 0.031" |
| Max. Overhang | 1.496" |
| Offset Radius | 0.089" |
| Usable Length | 1.417" |
Explore More
- KEYSHAFT
- U-Shaped Fluorescent Lamps
- Anchor Setting Tools
- Milling and Drilling Accessories
- Cartridge Heaters
- FACOM 31 Metric Extra Slim Open End Wrenches
- KEO Countersink Sets, Carbide
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 25 mm Glass Culture Tubes
- GLOBE SCIENTIFIC Four Pour Spout Beakers
- KH INDUSTRIES Dust Tight Straight Blade Plug, Yellow, Standard Wiring
- WRIGHT TOOL 1/4 Inch Drive Torx Sockets
- ALVORD POLK 507 Series Capscrew Counterbore Reamer
- HUMBOLDT Bench Oven with Dial Temperature Control
- CALDWELL EB Series Fixed Length Forklift Booms
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.