WALTER TOOLS K3281TFT-11.5 Jobber Length Drill Bit, 11.50 mm Drill Bit Size, 107 mm Overall Length | CU8PHA 29FV26
WALTER TOOLS K3281TFT-11.5 Jobber Length Drill Bit, 11.50 mm Size, 107 mm Overall Length
Item: CU8PHAModel: K3281TFT-11.5Cross Ref: 29FV26
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Jobber Length Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Decimal Equivalent 0.4527
Drill Bit Point Angle 150°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 11.5 mm
Drill Length Class Jobber Length
Finish Tin Aluminum
Finish - Machining Tinal
Flute Length 62 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Max. Drilling Depth 62 mm
Overall Length 107 mm
Point Angle 150°
Point Type Self Centering Point
Shank Dia. 14 mm
Size 11.5 mm