| Iso Number | C8-DCLNR-55080-16 |
| Orthogonal Rake Angle | -6° |
| Overall Length | 128 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.57 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 12.8 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | SE |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|
C4-MTJNL-27050-16 | Wedge Lock | Left Hand | 74 mm | - | €551.49 | |
C6-SVJBL-45065-16 | Screw On | Left Hand | 103 mm | - | €795.25 | |
C6-DCLNL-45065-19 | Top And Hole Clamping | Left Hand | 103 mm | - | €705.46 | |
C4-DSKNL-27050-12 | Top And Hole Clamping | Left Hand | 77.05 mm | - | €551.49 | |
C5-PDJNL-35060-11 | Lever Lock | Left Hand | 90 mm | - | €615.12 | |
C5-DDUNL-35060-15 | Top And Hole Clamping | Left Hand | 90 mm | - | €615.12 |
Explore Products
- LYNDEX-NIKKEN CAT40-SK25-90U Collet Chuck, Cv40 Taper Size, 0.6100 Inch Min. Collet Capacity
- PARKER PVLB115606
- GATES TP524XL025 Dual Timing Belt, .200 Inch Pitch
- PHOENIX AML1 Hose Kit 4 Pieces
Explore More
- KEYSHAFT
- Workstands
- Signal Conditioner
- Data/LAN Cables
- Paint Tank Hoses
- Carbon Steel Tubing
- ACCURIDE C204A LR Series Medium Duty 3/4 Extension Slides
- MEMPHIS GLOVE NXG Work Gloves, Gray
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Square HDPE Bottles, Wide Mouth
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with Two Thumb Tabs, For 16 mm Tubes
- ANVIL AS300EH Series Channel With Elongated Holes
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Watertight Pin and Sleeve Receptacles, 2 Pole, 480V, Red
- GUARDIAN EQUIPMENT Alarm Units
- GATES Metric Power V-Belts
- LIEBERT Solenoid Valves
- STARRETT 99933 Series Intenss PRO Bi-Metal Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WALTER TOOLS C8-DCLNR-55080-16 5673011 Indexable Cutting Unit Head for External Turning, Right Hand, 128 mm Overall Length