WALTER TOOLS A6181TFT-9/16IN Jobber Drill 14.288mm 150 Carbide | AF8QJV 29FR09
WALTER TOOLS A6181TFT-9/16IN 5293789 Jobber Drill 14.288mm 150 Carbide
Item: AF8QJVModel: A6181TFT-9/16INCross Ref: 29FR09 / 5293789
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 9/16"
Cutting Edge Length 1.929"
Decimal Equivalent 0.5625
Depthdia. Ratio 2xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 150°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 9/16"
Drill Diameter Tolerance P7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.075"
Finish - Machining Tinal
Flute Length 2 1/2"
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
List Number A6181
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 2 35/64"
Measurement System Fractional Inch
Number Of Coolant Holes 2
Overall Length 5 7/32"
Point Angle 150°
Point Type Self Centering
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H, O
Series XD-PILOT Series
Shank Diameter 16 mm
Shank Length 1 7/8"
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 14.288 mm