WALTER TOOLS A3389DPL-7.8 Coolant Fed Drill 7.8mm 140 Carbide | AF8UKJ 29HC72
WALTER TOOLS A3389DPL-7.8 5337061 Coolant Fed Drill 7.8mm 140 Carbide
Item: AF8UKJModel: A3389DPL-7.8Cross Ref: 29HC72 / 5337061
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.307"
Cutting Edge Length 1.693"
Decimal Equivalent 0.3071
Drill Bit Size 7.8 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.42 mm
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 53 mm
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 43 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 91 mm
Point Angle 140°
Series X.Treme Plus
Shank Dia. 8 mm
Shank Length 36 mm
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 7.8 mm