WALTER TOOLS A3389DPL-16.5 Coolant Fed Drill 16.5mm 140 Carbide | AF8UNA 29HD35
WALTER TOOLS A3389DPL-16.5 5337122 Coolant Fed Drill 16.5mm 140 Carbide
Item: AF8UNAModel: A3389DPL-16.5Cross Ref: 29HD35 / 5337122
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.65"
Cutting Edge Length 2.795"
Decimal Equivalent 0.6496
Depthdia. Ratio 5xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 16.5 mm
Drill Dia. Tolerance H6
Drill Length Class Jobber Length
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 93 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
List Number A3382
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 71 mm
Measurement System Metric
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 143 mm
Point Type Self Centering
Primary Material Application Iso Code H, K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Series X.Treme Plus
Shank Diameter 18 mm
Shank Length 48 mm