WALTER TOOLS A32T-STFCR16 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel | AF9MFH 30EP23
WALTER TOOLS A32T-STFCR16 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel
Item: AF9MFHModel: A32T-STFCR16Cross Ref: 30EP23
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A32T-STFCR16
Approach Angle 91°
Bar Dia. 1.260"
Center To Cutting Tip 22 mm
Compatible Hardware Ap317-Tc1612 Shim, Fs1465 Torx Key, Fs2060 Clamping Screw, Fs2068 Screw
Connection Dia. 1.26"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Right
Cutting Edge Angle
Functional Length 11.811"
Functional Width 0.866"
Head Material Steel
Inclination Angle -8°
Includes Ap317-Tc1612 Shim, Fs1465 Torx Key, Fs2060 Clamping Screw, Fs2068 Screw
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 16
Insert Shape Triangular
Insert Size 16T3
Insert Style TC
Iso Number A32T-STFCR16
Lead Angle 90°
Max. Bore Depth 128 mm
Min. Bore Dia. 40 mm
Min. Dia. 1.575"
Mounting Style Screw Clamp
Number Of Coolant Holes 1
Number Of Inserts 1
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 300 mm
Primary Material Application Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Rake Positive
Secondary Material Application Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H
Shank Dia. 32 mm
Shank Height 1.181"