WALTER TOOLS A3162-0.86 Micro Drill Bit, 0.86 mm Drill Bit Size, 6.43 mm Flute Length, 1.50 mm Shank Dia | CU8ZGN 29FM25
WALTER TOOLS A3162-0.86 Micro Drill Bit, 0.86 mm Drill Bit Size, 6.43 mm Flute Length, 1.50 mm Shank Dia
Item: CU8ZGNModel: A3162-0.86Cross Ref: 29FM25
In Stock
Get it by Monday, May 25
Cutting Direction Right Hand
Decimal Equivalent 0.0339
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 0.86 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 6.43 mm
Material Grade - Machining Grade K30F
Max. Drilling Depth 6.43 mm
Overall Length 25 mm
Shank Dia. 1.5 mm