WALTER TOOLS A3153-0.98 Micro Drill Bit, 0.98 mm Drill Bit Size, 1/4 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia | CU8YXR 440T09
WALTER TOOLS A3153-0.98 5063037 Micro Drill Bit, 0.98 mm Drill Bit Size, 1/4 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia
Item: CU8YXRModel: A3153-0.98Cross Ref: 440T09 / 5063037
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Left Hand
Cutting Edge Dia. 0.039"
Cutting Edge Length 0.197"
Decimal Equivalent 0.0386
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 4 Facet Point
Drill Bit Size 0.98 mm
Drill Diameter Tolerance -0.004 mm to 0 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 1/4"
Max. Drilling Depth 0.268"
Number Of Flutes 2
Overall Length 25 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Graphite, Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code M, O
Shank Dia. 1.5 mm
Shank Length 18.2 mm