WALTER TOOLS A3153-0.78 Micro Drill Bit, 0.78 mm Drill Bit Size, 3/16 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia | CU8YUR 440R88
WALTER TOOLS A3153-0.78 Micro Drill Bit, 0.78 mm Drill Bit Size, 3/16 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia
Item: CU8YURModel: A3153-0.78Cross Ref: 440R88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Left Hand
Cutting Edge Dia. 0.031"
Cutting Edge Length 0.161"
Decimal Equivalent 0.0307
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 2 Facet Point
Drill Bit Size 0.78 mm
Drill Diameter Tolerance -0.004 mm to 0 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 3/16"
Max. Drilling Depth 0.209"
Number Of Flutes 2
Overall Length 25 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Graphite, Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code M, O
Shank Dia. 1 mm
Shank Length 19.7 mm