WALTER TOOLS A16R-STFCR11 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel | AF9LYK 30EM48
WALTER TOOLS A16R-STFCR11 5204683 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel
Item: AF9LYKModel: A16R-STFCR11Cross Ref: 30EM48 / 5204683
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A16R-STFCR11
Approach Angle 91°
Bar Dia. 0.63"
Bar Dia. 0.630"
Center To Cutting Tip 11 mm
Compatible Hardware Fs1490 Torx Key, Fs2061 Clamping Screw
Connection Dia. 0.63"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Right
Cutting Edge Angle
Functional Length 7.874"
Functional Width 0.433"
Head Material Steel
Inclination Angle -4°
Includes Fs1490 Torx Key, Fs2061 Clamping Screw
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 11
Insert Shape Triangular
Insert Size 1102
Insert Style TC
Iso Number A16R-STFCR11
Lead Angle 90°
Max. Bore Depth 64 mm
Min. Bore Dia. 20 mm
Min. Dia. 0.787"
Mounting Style Screw Clamp
Number Of Coolant Holes 1
Number Of Inserts 1
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 200 mm
Primary Material Application Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Rake Positive
Secondary Material Application Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H
Shank Dia. 16 mm
Shank Height 0.591"