WALTER TOOLS A1276TFL-6.6 Jobber Drill Carbide 140 Degrees TFL Grade | AF8TZN 29GP69
WALTER TOOLS A1276TFL-6.6 5061446 Jobber Drill Carbide 140 Degrees TFL Grade
Item: AF8TZNModel: A1276TFL-6.6Cross Ref: 29GP69 / 5061446
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right
Cutting Edge Dia. 0.26"
Cutting Edge Length 2.047"
Decimal Equivalent 0.2598
Depthdia. Ratio 8xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type 4 Facet Point
Drill Bit Size 6.6 mm
Drill Diameter Tolerance H7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.2 mm
Finish TFL
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 63 mm
Flute Type Spiral
Grade TFL
Length 3.976"
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade TFL
Maximum Drilling Depth 52 mm
Measurement System Metric
Number Of Flutes 2
Overall Length 101 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Secondary Material Application Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code S
Series ALPHA 22 Series
Shank Dia. 6.6 mm
Shank Length 38 mm