WALTER TOOLS A1276TFL-5.1 Jobber Drill Carbide 140 Degrees TFL Grade | AF8TZF 29GP62
WALTER TOOLS A1276TFL-5.1 5061439 Jobber Drill Carbide 140 Degrees TFL Grade
Item: AF8TZFModel: A1276TFL-5.1Cross Ref: 29GP62 / 5061439
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right
Cutting Edge Dia. 0.201"
Cutting Edge Length 1.732"
Decimal Equivalent 0.2008
Depthdia. Ratio 8xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type 4 Facet Point
Drill Bit Size 5.1 mm
Drill Diameter Tolerance H7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.928 mm
Finish TFL
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 52 mm
Flute Type Spiral
Grade TFL
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade TFL
Maximum Drilling Depth 44 mm
Measurement System Metric
Number Of Flutes 2
Overall Length 86 mm
Point Angle 140°
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Primary Material Application Iso Code K, N, P
Secondary Material Application Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code S
Series ALPHA 22 Series
Shank Dia. 5.1 mm
Shank Length 34 mm