WALTER TOOLS A1167A-5.8 Jobber Drill Solid Carbide 3 inch L | AG6YLV 49L363
WALTER TOOLS A1167A-5.8 Jobber Drill Solid Carbide 3 inch L
Item: AG6YLVModel: A1167A-5.8Cross Ref: 49L363
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right
Cutting Edge Dia. 0.228"
Cutting Edge Length 1.181"
Decimal Equivalent 0.2283
Drill Bit Point Angle 150°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 5.8 mm
Drill Diameter Tolerance H7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.777 mm
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 39 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade A
Length 2.598"
Material Grade - Machining Grade A
Maximum Drilling Depth 39 mm
Measurement System Metric
Number Of Flutes 3
Overall Length 66 mm
Series Bohrs. Version A
Shank Dia. 5.8 mm
Shank Length 27 mm
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 5.8 mm