WALTER TOOLS A1167A-4.4 Jobber Drill Solid Carbide 2 inch L | AG6YLE 49L349
WALTER TOOLS A1167A-4.4 Jobber Drill Solid Carbide 2 inch L
Item: AG6YLEModel: A1167A-4.4Cross Ref: 49L349
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right
Cutting Edge Dia. 0.173"
Cutting Edge Length 0.945"
Decimal Equivalent 0.1732
Depthdia. Ratio 3xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 150°
Drill Bit Point Type 4 Facet Point
Drill Bit Size 4.4 mm
Drill Diameter Tolerance H7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.589 mm
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 32 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade A
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade A
Maximum Drilling Depth 32 mm
Measurement System Metric
Number Of Flutes 3
Overall Length 58 mm
Point Angle 150°
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper
Primary Material Application Iso Code K, N
Series Bohrs. Version A
Shank Dia. 4.4 mm
Shank Length 26 mm