WALTER TOOLS A1166TIN-7.8 Jobber Drill Solid Carbide 3 inch L | AG6YJY 49L306
WALTER TOOLS A1166TIN-7.8 Jobber Drill Solid Carbide 3 inch L
Item: AG6YJYModel: A1166TIN-7.8Cross Ref: 49L306
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right
Cutting Edge Dia. 0.307"
Cutting Edge Length 1.378"
Decimal Equivalent 0.3071
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 7.8 mm
Drill Diameter Tolerance H7
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 1.05 mm
Finish Tin Coat
Finish - Machining Tin
Flute Length 51.9 mm
Number Of Flutes 3
Overall Length 79 mm
Point Angle 150°
Primary Material Application Hardened Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code H, P
Shank Dia. 7.8 mm
Shank Length 31 mm